Home / Genel / YKS ‘ de En Çok Çıkacak Konular

YKS ‘ de En Çok Çıkacak Konular

Her yıl ortalama 2 milyona yakın talibin girdiği ÜNİVERSİTE SINAVI yeni adıyla YKS bizim için önemi yadsınamaz Lise hayatı süresince gördüğümüz mevzular harmanlanmış süzgeçten geçirilmiş bir halde bizlere sual olarak sorulmakta. Fakat çok fazla mevzu olması ve geç kalmış olmanın verdiği heyecanla en çok sual gelen mevzuları araştırırız 🙂
bizler de sizin için sınavda de en çok sorunun çıktığı ilk mevzuları araştırdık. Soruların çoğunluğunun bu konulardan çıktığını düşünecek olunursa, adayların çalışmalarında bu mevzulara kesinlikle önem vermeleri gerekiyor.

1-Paragraf Bilgisi: Seçbilimselş metin ve metin parçalarda paragrafın anlatımı, yapıları, anlam ve ana fikir, düşünceyi geliştirme yolları mevzularını kapsayan paragraf bilgisi Türkçe Testinin en önemli konularından. Her yıl ortalama 25 soru Paragraf sorusu olarak karşımıza gelmektedir. Yorum kabiliyeti ve okuduğunu anlamaya dayalı bu bölüm sınavda vakit almakta ve özellikle son yıllarda adayları zorlamakta.
2-Cümlede anlam: Cümle bilgisi çoğu zaman cümlede anlam, istek ve dilek cümleleri, cümlenin öğeleri ve metinde kazandıkları anlamlara bakılırsa cümleler sorularını kapsamaktadır. Hem yorum bununla beraber bilgi sorularından oluşan bu mevzudan her yıl ortalama 5-6 soru gelmektedir
3-Sayılar: doğal sayılar, tam sayılar, , rasyonel sayılar, , mutlak değer, üslü ifadeler, köklü ifadeler benzer biçimde geniş bir yelpazeye haiz bu temel konu 9. Sınıfta öğretilen ve adayların tüm lise hayatları süresince pratik yapma şanslarının olduğu bir konu. Her yıl toplamda yaklaşık 10 sual Sayılardan gelmektedir. Genel olarak işlem kabiliyetine haiz adayların zorluk çekmeden yaptığı bu konular tümü sınavdan önce mutlaka öğrenilmeli.
4 Problemler: İşçi, havuz, sayı, yaş, hız problemleri olarak alt başlıklara haiz bu konu en çok zorlanılan fakat en çok da sual gelen konular arasında. Aslen ezber sisteminden ziyade mantığının öğrenilmesiyle her sorusunun yapılabilesi olduğu bu konudan her yıl yaklaşık 10 soru gelmektedir.

About malatyat

Check Also

2019 AYT Konuları

2019 Ayt sınavı 180 dakika olacaktır. Edebiyat-Sosyal Bilimler-1 Testinde 40, Türk Dili ve Edebiyatı 24Tarih …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir